środa, 19 listopada 2014

Grabienie liści w ogrodzie.


  Jesień w ogrodzie kojarzy się nam z grabieniem liści - jest to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych o tej porze roku.
  Zalegające liście na trawniku sprawiają, że znajdująca się pod nimi trawa żółknie. Ponadto, jeżeli warstwa liści jest gruba, nie dociera pod nią powietrze i często trawa ulega zniszczeniu. Opadłe liście sprzyjają również powstawaniu chorób oraz zimowaniu szkodników. Aby zmniejszyć to ryzyko należy sukcesywnie i regularnie usuwać spadające liście aż do zimy.
  Zgrabiając liście należy uważać, aby nie uszkodzić trawnika oraz ściółki, która ochrania rabaty przed zimnem. Podstawowym narzędziem do grabienia liści w ogrodzie są specjalne grabie. Pomocna będzie również mata z tworzywa sztucznego na którą możemy zgrabiać liście i w większych ilościach przenosić je do kompostownika. Posiadając ogród o dużej powierzchni grabienie liści wymaga dużego nakładu pracy. W związku z tym jeżeli liści jest naprawdę dużo możemy użyć specjalnej dmuchawy do liści.
  Pamiętajmy, że regularne usuwanie liści aż do zimy poprawi wygląd i kondycję ogrodu.
Zgrabione liście można umieścić w kompostowniku – najlepiej nadają się do tego liście brzozy, klonu oraz drzew owocowych. Mniej liście dębu i orzecha. Po kilku miesiącach otrzymamy z nich lekko kwaśny nawóz charakteryzujący się przepuszczalnością oraz duża pojemnością wodną.
  Liście możemy również odwieźć (na własny koszt) do kompostowni gminnej oczywiście jeśli taka jest w naszej gminie. Możemy także zapakować je w specjalne zielone worki i wystawić przy śmietniku.

Jednak przed zaplanowaniem takich działań warto poznać przepisy obowiązujące w naszej gminie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz