poniedziałek, 8 grudnia 2014

System automatycznego nawadniania - za i przeciw.

system automatycznego nawadniania
 Kiedy już podejmiemy decyzję, że chcemy zająć się naszym ogrodem, warto udać się do profesjonalisty. Na szczęście coraz częściej większość z nas korzysta z pomocy architekta krajobrazu. To bardzo dobry znak ponieważ oznacza to, że świadomość potrzeby profesjonalnego podejścia do tego tematu rośnie . Coraz więcej osób przekonuje się, że stwierdzenie określające założenie ogrodu: „parę krzaków to każdy potrafi posadzić” nijak ma się do profesjonalnego procesu powstania i założenia wymarzonego ogrodu. Coraz więcej osób docenia również potrzebę etapu projektowania. Ponieważ bez konkretnego i przemyślanego projektu, według którego będziemy działać, ogród zawsze będzie chaotyczny, nie dokończony i ciągle będzie nam w nim „tego czegoś” brakowało..
automatyczne nawadniania
 Jeśli mamy już projekt ogrodu warto wtedy jest się zastanowić również nad sposobem podlewania.
Opcje mamy dwie: ogród możemy podlewać sami lub możemy zainstalować system automatycznego nawadniania.
 Jeśli chcemy podlewać rośliny i trawnik ręcznie, osobiście poświęcając na to kilka godzin dziennie to już możemy przystąpić do prac przy zakładaniu ogrodu.
Jeśli natomiast rozważamy instalację automatycznego systemu nawadniania warto zaprojektować ją właśnie na projekcie ogrodu ponieważ dokładnie wtedy wiemy gdzie mamy rabaty, gdzie trawnik i dzięki temu wiemy jakie zraszacze podleją nasz trawnik i ile musimy kupić linii kroplującej, która podleje nam rośliny na rabatach.
System nawadniania planujemy jako ostatni w etapie projektowania jednak przy realizacji ogrodu to właśnie o nim musimy pamiętać już na początku prac.
 Podejmując decyzję o samodzielnym nawadnianiu naszego ogrodu trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy każdego dnia będziemy mieli na to czas? Co z wakacjami? Kto wtedy nas zastąpi? Trzeba również wiedzieć, że podlewając osobiście, zużycie wody jest znacznie większe niż przez automatyczny system, kiedy to woda dociera do roślin w odpowiedni sposób np. na rabatach rośliny mają dostarczaną wodę bezpośrednio do systemu korzeniowego. Instalując automatyczny system nawadniania musimy liczyć się jednak na początku z wydatkiem pewnej sumy pieniędzy na zakup i montaż całej instalacji. Za to później oszczędzamy czas oraz wodę. No i nie musimy pamiętać o codziennym obowiązku podlewania. W zamian za to możemy usiąść na tarasie z ulubioną książką i cieszyć się ogrodem . System automatycznego nawadniania w ogrodzie to prosty i szybki sposób na to, aby ogród był zawsze piękny i zadbany nawet wtedy gdy wyjeżdżamy na wakacje.

Jak rozplanować instalację automatycznego nawadniania?
nawadnianie ogrodu
 Znając parametry pompy wodnej możesz zaplanować szczegóły dotyczące parametrów rurociągów zasilających poszczególne sekcje, umieszczenie zraszaczy oraz rozprowadzenie linii kroplujących. Urządzenia nawadniające rozmieść tak, aby odległości pomiędzy nimi były równe im zasięgom, i częściowo zachodziły na siebie. Dzięki temu zyskasz pewność, że ogród będzie w pełni objęty strumieniem wody.

 Zasilanie systemu nawadniającego deszczówką jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że system taki wymaga bardzo dobrej instalacji filtrującej, systemu uzupełniania wody w zbiorniku retencyjnym oraz automatyki pozwalającej na przełączanie się pomiędzy zasilaniem wodą miejską (lub ze studni) a zbiornikiem z wodą deszczową. W związku z powyższym przy wyborze źródła zasilania systemu nawadniającego należy wziąć pod uwagę, że powyższe warunki znacznie podnoszą koszty tego rodzaju instalacji.

Oszczędność zużycia wody dzięki automatycznemu nawadnianiu.
 System automatycznego nawadniania ogrodu wyposażony jest w specjalne czujniki i sterowniki, dzięki którym nawadnianie ogrodu zostanie automatycznie wyłączone podczas opadów deszczu. Przy użyciu takiego rozwiązania oszczędzasz wodę, a jej ilość wystarcza na naprawdę długi czas. Oszczędność wody zauważalna jest tylko w momencie prawidłowego zaprojektowania, zamontowania i konserwacji systemu.

Elementy składowe automatycznego systemu nawadniania.
  1. Rurociągi, którym woda jest doprowadzana do poszczególnych sekcji ogrodu.
  2. Złączki łączące poszczególne części systemu.
  3. Zawory i elektrozawory - są barierą, która może wpuszczać lub zatrzymywać wodę przed dotarciem do systemu.
  4. Sterownik elektroniczny – zarządza pracą elektrozaworów, decyduje o kolejności nawadniania poszczególnych sekcji systemu, reguluje czas rozpoczęcia i trwania nawadniania ogrodu.
  5. Zraszacze – przy ich pomocy woda jest przesyłana na trawnik.
  6. Filtry i regulatory – regulują ciśnienie wewnątrz systemu.
  7. Czujniki – wspomagają pracę sterownika. Decydują o tym, czy nawadnianie ogrodu jest, w danej chwili, konieczne.
  • czujnik opadów – podstawowy czujnik systemu, wyłącza nawadnianie, kiedy pada deszcz.
Przy bardziej zaawansowanych systemach sterownik zintegrowany jest ze stacją pogodową.

Pamiętajmy również, że system wymaga prawidłowej konserwacji przed zima, która polega na usunięciu całej wody z jego wnętrza.

 Automatyczny system nawadniania pojawia się w polskich ogrodach coraz częściej. Niewątpliwie jego posiadanie jest dużym ułatwieniem. Tylko przemyślane zaplanowanie i właściwy montaż systemu nawadniania pozwoli zapomnieć o konieczności podlewania, a ogród będzie przez cały czas zadbany. Warto w związku z tym skorzystać z pomocy doświadczonego profesjonalisty.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz