wtorek, 28 października 2014

Jak okryć rośliny w ogrodzie przed zimą?

okrywanie roślin na zimę
 Ponieważ wiele roślin w polskich ogrodach pochodzi z krajów, w których panuje cieplejszy klimat, ważną czynnością o której powinniśmy pamiętać przed zimą jest okrywanie roślin wrażliwych na niskie temperatury. Dzięki prawidłowemu okryciu roślinom łatwiej jest przetrwać zimę i „obudzić się” wiosną.
Materiał i sposób okrywania zależy przede wszystkim od ścisłych wymagań stawianych przez rośliny. Tak więc możemy je okryć :

  • słomą,
  • korą,
  • trocinami,
  • suchymi liśćmi,
  • gałęziami świerkowymi,
  • włókniną,
  • tekturą.

Kiedy okrywać rośliny przed zimą?

chochoły
 Zbyt wczesne okrycie roślin przed zimą spowoduje pobudzenie ich wzrostu, a nawet może powodować gnicie. Okrywać rośliny należy dopiero w momencie, kiedy w nocy temperatura zacznie spadać do -5oC. Wcześniejsze okrycie tworzy również idealną kryjówkę dla aktywnych w tym czasie gryzoni.

Jakie rośliny należy okryć przed zimą?


Byliny okrywajmy mniej więcej 10-cio centymetrową warstwą kory, trocin, suchych liści lub stroiszem (gałęziami świerkowymi). Jeżeli temperatura spada poniżej -10oC i zima jest bezśnieżna, koniecznie dołóżmy dodatkową warstwę materiału. Łącznie w takim przypadku grubość warstwy zabezpieczającej powinna wynosić 15-20 centymetrów. W ten sposób zabezpieczajmy: pełniki, pierwiosnki ząbkowane, niektóre chryzantemy jesienne, zawilce japońskie, niektóre rośliny cebulowe i bulwiaste. Wszystkie byliny, które zostały posadzone jesienią i nie zakorzeniły się w nowym gruncie również należy okryć tą metodą. Trawom ozdobnym (miskantom i trawom pampasowym) trzeba związać suche kwiatostany i liście i okryć słomą, stroiszem, liśćmi lub włókniną. Lawendę, tymianek, ubiorek wiecznie zielony okrywaj stroiszem.
ocieplanie roślin na zimę

Zimozielone drzewa i krzewy takie, jak hortensje ogrodowe, ketmie syryjskie, klony palmowe, szczodrzeńce, młode katalpy, magnolie i tulipanowce osłońmy chochołami lub falistą tekturą, ich podstawy obsypmy liśćmi, korą, trocinami lub ziemią. Budleje Dawida i hortensje bukietowe obsypmy jedynie ziemią u nasady. Rośliny tego typu należy przycinać każdej wiosny dlatego, jeżeli ich pędy przemarzną nie będzie to im szkodzić.


     
  zabezpieczenie roślin na zimę
 Róże należy obsypać u podstawy 20-40 centymetrową warstwą ziemi. Róże pnące najlepiej jest okryć matami słomianymi lub włókniną, nie zdejmując pędów z podpór. Róże pienne (inaczej zwane drzewkowymi) otulmy matą słomianą lub tekturą falistą. Jeżeli zima jest sroga, przechylmy pień róży tak, aby jej szczyt leżał na ziemi, przymocujmy gałązkami do podłoża i obsypmy dokładnie ziemią.okrywanie roślin na zimę
Pnącza, czyli młode akebie, glicynie, miliny, a także powojniki, które kwitną na pędach co najmniej jednorocznych okryjmy matami słomianymi mocowanymi do podpór podtrzymujących pnącza. Do okrycia tego typu roślin można użyć także gałązek stroiszu. Wokół nasady roślin usypmy kopczyki ziemi.Odpowiednie okrywanie roślin jest zabiegiem bardzo ważnym.

 Odpowiednie okrycie roślin przed nadejściem zimy jest bardzo ważne. Inaczej należy okrywać zimozielone drzewa i krzewy, a inaczej róże. To, w jaki sposób i jakim materiałem należy okryć rośliny w ogrodzie zależy przede wszystkim od predyspozycji i wymagań danej rośliny. Przed rozpoczęciem okrywania najlepiej zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi tego zabiegu dla danego typu roślin, a na pewno na wiosnę wszystko będzie w idealnym stanie gotowe do rozwoju.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz