środa, 22 października 2014

Pielęgnacja ogrodu jesienią.

 O ogród należy dbać nie tylko jesienią, w obliczu zbliżającej się zimy, ale przez cały rok. Ważne jest, aby prace pielęgnacyjne wykonywać systematycznie – najlepiej raz w tygodniu. Minimum pielęgnacyjne to 2 zabiegi w ciągu roku – wiosną i jesienią. Jednak, jeżeli ogród ma być zadbany, a rośliny zdrowe, jest to za mało. Prace pielęgnacyjne wykonywane raz w tygodniu pozwolą utrzymać trawnik w idealnym stanie oraz reagować na bieżąco na pojawiające się choroby oraz szkodniki w ogrodzie.
Regularna pielęgnacja sprawi, że ogród będzie się idealnie prezentował przez cały rok, bez względu na panujące warunki.

 Jesienią należy pamiętać o regularnym usuwaniu opadających liści, przekwitłych kwiatostanów. Należy również ograniczyć przycinanie roślin oraz ich nawożenie nawozami azotowymi w zamian stosując nawozy jesienne (fosforowe).
Jesień jest idealnym czasem na sadzenie roślin cebulowych np. tulipanów. Do sadzenia roślin cebulowych należy wybrać cebule duże, zdrowe, a przede wszystkim nie uszkodzone. Cebule, które zamierzamy posadzić muszą być w stanie spoczynku, czyli nie mogą posiadać ani liści ani korzeni. Cebule należy sadzić na głębokości trzykrotnie większej niż wysokość cebuli. Należy zachować również odpowiednie odstępy pomiędzy sadzonkami. Mniejsze cebulki można sadzić gęściej, a większe koniecznie rzadziej. Po pojawieniu się pierwszych przymrozków trzeba pamiętać o okryciu sadzonek torfem. Zapobiegnie to zmarznięciu.
 Wszyscy, którzy posiadają oczko wodne również powinni je zabezpieczyć przed zimą: zdemontować pompy, egzotyczne rośliny przenieść do pomieszczenia.
Trawnik przed nadejściem zimy należy kosić krócej niż latem aby zbyt długie źdźbła nie zgniły pod śniegiem powodując wiosną powstawanie pustych miejsc, które wiosną trzeba będzie uzupełnić.
 Przed nadejściem zimy należy również pamiętać aby zabezpieczyć przed mrozem system automatycznego nawadniania. W związku z tym należy usunąć wodę z rurociągów i sprzętu sprężonym powietrzem. Czynność ta jest konieczna aby nie doszło do mechanicznych uszkodzeń całego systemu powstających podczas zamarzania zalegającej wody.
Późną jesienią należy również pamiętać aby okryć rośliny wrażliwe na mróz. W zależności od gatunku można okryć je gałązkami świerkowymi, słomą czy włókniną.

 Po zakończeniu wszystkich prac należy zadbać także o narzędzia ogrodnicze: wyczyścić umyć specjalnym preparatem i schować w zadaszonym miejscu, aby podczas zimy nie uległy one uszkodzeniu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz