niedziela, 19 października 2014

Ogród terapeutyczny

 Tworząc ogród terapeutyczy przy ośrodku poprawiającym zdrowie psychiczne pacjentów, należy, przede wszystkim skupić się na przeznaczeniu danej placówki. W zależności od typu schorzeń, jakie dotykają pacjentów i ich wieku należy dobrać odpowiednie wyposażenie ogrodu. Jaki powinien być ogród terapeutyczny?

Czym powinien się charakteryzować ogród terapeutyczny przy szpitalu psychiatrycznym?
 1. Ogród powinien być wykonany z materiałów odpornych na zniszczenie.
 2. Jeżeli priorytetem jest bezpieczeństwo pacjentów, wszelkie wyposażenie ogrodu nie może mieć elementów, które mogą być wykorzystane do ataku.
 3. W ogrodzie przy szpitalu psychiatrycznym nie może być trujących i toksycznych roślin.
 4. Irytacja pacjentów również nie jest wskazana, dlatego należy unikać roślin, które posiadają ciernie, kolce, czy igły.
 5. Wszelkie ścieżki powinny być wytyczone w jasny i logiczny sposób, ogród powinien być przejrzysty, aby nie powodował u pacjentów zagubienia i niepokoju.
 6. Pomiędzy oknami ośrodka wychodzącymi w stronę ogrodu, a samym ogrodem powinien znaleźć się pas zieleni oddzielający osoby przebywające w budynku od tych będących w ogrodzie. Zapewni to poczucie prywatności.

Charakterystyka ogrodu będącego przy ośrodku dla dzieci.
 1. Aby ogród powinien być przyjazny najmłodszym. Wszelkie wejścia i ścieżki muszą być odpowiednio przygotowane i wyprofilowane.
 2. W ogrodzie muszą być przygotowane strefy przeznaczone do odwiedzania przez dzieci w różnym wieku.
 3. Miejsce dla rodziców i opiekunów również jest potrzebne. Musi zapewniać ono możliwość wypoczynku i relaksu i znajdować się w niedalekiej odległości od strefy dla dzieci.
 4. W tego typu ogrodzie bardzo ważna jest interakcja z naturą. Prócz placu zabaw, w ogrodzie musi znaleźć się miejsce, w którym dzieci będą mogły obejrzeć i dotknąć roślin.
 5. Terapią w przypadku dzieci może okazać się wspólne sadzenie roślin, czy zbieranie owoców.


Projektowanie ogrodu terapeutycznego – to proste!

 Zaprojektowanie ogrodu terapeutycznego wydaje się trudnym zadaniem, jednak już na samym początku możemy wyznaczyć podstawowe założenia ogrodu. Projektowaniem i tworzeniem ogrodu powinna mimo wszystko zajmować się profesjonalna firma. Dzięki temu zyskasz pewność, że ogród będzie właściwie zaprojektowany i w realizacji będą ujęte wszystkie najpotrzebniejsze elementy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz