środa, 24 września 2014

Bonsai - wybierz swój styl!

 Jeżeli zdecydujesz się zmienić roślinę w drzewko bonsai, czeka Cię trudny wybór – musisz wybrać styl drzewka. Czym jest bonsai? Jakie są style bonsai?

Sztuka bonsai.

 Sztuka formowania roślin – bonsai, powstała w Chinach około dwa tysiące lat temu. Nazwa bonsai pochodzi z języka japońskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza „drzewo w naczyniu”. W Japonii sztuka bonsai zyskała rozgłos i dzięki temu istnieje do dziś.

 Drzewko bonsai nigdy nie jest w pełni skończone. Jest żywą rośliną, rośnie swoim tempem, dlatego wymaga ona ciągłej troski i pielęgnacji. Drzewko należy przycinać, podlewać i owijać drutem, aby osiągnęło ono wymagany kształt.

Style bonsai.

 Wybór stylu jest pierwszym i za razem najtrudniejszym wyborem, jeżeli pragniemy mieć roślinę bonsai. Przy wyborze stylu ważna jest wyobraźnia. Przed rozpoczęciem formowania musimy spojrzeć na roślinę oczami wyobraźni i zobaczyć, w jakim stylu będzie najlepiej się prezentować.


 • Bonsai w kształcie litery S – Bankan

Inna nazwa tego stylu to styl wężowy. Wygięcia rośliny i pień są bardzo mocne. Gałęzie często wyrastają z wygięć pnia.

 • Styl literacki – Bunjin.

Styl ten powstaje poprzez odrzucenie zasad wszystkich innych stylów. Jedyną zasadą jest formowanie galązek na 2/3 wysokości drzewka.

 • Chokkan.

Drzewko w stylu chokkan ma prosty pień, a gałęzie tworzą coś w rodzaju piramidy. Jeżeli gałęzie drzewka skierowane są ku górze, daje to wrażenie drzewa młodego. Jeżeli gałęzie są skierowane poziomo lub ku dołowi daje to wrażenie starego drzewa.

 • Styl smagany wiatrem – Fukinagashi.

Drzewko w tym stylu ma gałęzie wygięte w jedną stronę. Pień może być pochylony w tę samą lub w przeciwną stronę co gałęzie. Decydując się na ten styl musisz pamiętać, aby ograniczyć powstawanie nowych gałązek, ponieważ ich większe zagęszczenie zepsułoby efekt płynnej linii.

 • Hokidachi.

Inaczej zwany stylem miotlastym. Drzewko w tym stylu przypomina odwróconą miotłę. Korona drzewa jest gęsta i zbudowana z małych gałązek.

 • Ikadabuki – styl tratwy.

W tym stylu drzewko przypomina lasek. Gałęzie wyrastają pionowo z poziomo zakopanego pnia i tworzą las. Do tego stylu nadają się drzewka i krzewy każdego rodzaju. Jest to jeden z łatwiejszych stylów bonsai.

 • Ishizuke. Styl na kamieniu.

Jak sama nazwa wskazuje, w tym stylu drzewko rośnie na kamieniu. Są dwie możliwości uzyskania tego stylu :
korzenie oplatają kamień i sięgają do podłoża,
w zagłębieniach między kamieniami znajduje się gleba.

 • Kengai.

Drzewko w tym stylu ma pień skierowany ku dołowi, przypomina kaskadę. Drzewko powinno mieć poskręcany pień, dowolną ilość gałęzi z dowolnej strony, a wierzchołek drzewka powinien być poniżej dna pojemnika.

 • Han-Kengai. Półkaskada.

Tak jak bonsai w stylu kengai, drzewko w tym stylu imituje drzewa rosnące na zboczach gór. W tym przypadku wierzchołek drzewka nie przekracza poziomu dna pojemnika.

 • Moyogi.

Drzewko w tym stylu jest wyprostowane, ale ma nieregularny kształt. Gałęzie w tym styl należy formować naprzemiennie : jedna w lewo, druga w prawo, a trzecia do tyłu. Wierzchołek drzewka musi być w pionowej linii, nad nasadą pnia.

 • Negari.

Drzewko w tym stylu ma obnażone korzenie, jedynie ich najniższa część znajduje się w glebie. Styl ten pochodzi z wybrzeży, gdzie woda podmywa drzewa i obnaża ich korzenie.

 • Sekijoju – korzenie na skale.

Korzenie bonsai w tym stylu są bardzo poskręcane, ukształtowane na tyle, na ile pozwala skała, na której się opierają.

 • Styl pochylony – shakan.

Styl ten często stosowany jest przez początkujących. Pień drzewka jest prosty ale pochylony w którąś ze stron.

 • Sokan.

Bonsai o dwóch pniach. Poniżej rozwidlenia pnia nie wyrastają żadne gałęzie. Obie części drzewka nie mogą być równej wysokości. Pierwsza dolna gałąź niższego drzewka musi wyrastać niżej niż pierwsza gałąź wyższego.

 • Yose-uye. Wiele drzewek.

Yose-uye to kilka drzewek (najlepiej więcej niż 3) posadzonych na płaskim podłożu. Cała kompozycja ma imitować prawdziwy las. W tym stylu najczęściej stosowane są drzewa tego samego gatunku.

 To jaki styl wybierzesz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i od drzewka jakie posiadasz. Z podstawową wiedzą o stylach na pewno stworzysz bonsai idealnie dla siebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz