wtorek, 27 maja 2014

Taras przy mieszkaniu.

taras
 Ogród przy mieszkaniu w bloku? Wydaje się niemożliwe! A jednak rzeczywistość jest trochę inna. W prosty sposób można urządzić sobie mały raj na ziemi nawet przy mieszkaniu w bloku. Taki nawet niewielki ogród zapewni nam relaks i wypoczynek, a w piękne słoneczne dni pozwoli rozkoszować się naturą nawet w centrum miasta.


Przestrzeń i aranżacja tarasu.


taras
 Przestrzeń tarasu zazwyczaj nie jest zbyt obszerna i różni się od przestrzeni przy wolnostojącym domu. Aranżacja niewielkiego tarasu wymaga znacznie więcej planowania i czasem niekonwencjonalnych rozwiązań. Przed rozpoczęciem etapu projektowego warto dowiedzieć się jakie są dopuszczalne obciążenia na naszym tarasie. Taka wiedza pozwoli nam zaplanować ogród naszych marzeń zgodnie z wymaganiami do których musimy się dostosować.

taras
 Jeśli mamy miejsce na meble ogrodowe należy zadbać, aby oddawały klimat naszej aranżacji. Możemy wybrać na przykład inspiracje śródziemnomorskie i urządzić nasz taras właśnie w tym stylu. Oczywiście wszystko zależy też od przestrzeni jaką dysponujemy. Warto mieć kącik, w którym możemy usiąść i mały stolik, przy którym wypijemy sobie kawę czy herbatę, poczytamy książkę. Jeżeli zaś często przyjmujemy gości większy stolik i krzesła a może także leżaki będą doskonałym uzupełnieniem naszego ogrodu.
Podobnie jak w przypadku tradycyjnego ogrodu można zadbać o to by po ścianach i balustradach pięły się rośliny takie jak bluszcz, pnąca hortensja czy powojnik. Dzięki nim będziemy czuć się jeszcze bardziej zrelaksowani i niejako odetniemy się od hałaśliwej rzeczywistości.

Co jeszcze warto zrobić? 


 Na pewno miłym akcentem takiego ogrodu będzie kącik z ziołami. Taki mały ogródek zagwarantuje nam dostęp do świeżych ziół do naszych posiłków, a dodatkowo woń tych roślin będzie przyjemnie rozchodzić się po całym tarasie. Taki ogródek warto założyć blisko kuchni. Miejsce to powinno być osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione.

 Planując  rośliny warto oczywiście posadzić te ulubione jednak trzeba pamiętać o tym, że na tarasie panują bardziej niekorzystne warunki dla roślin niż w ogrodzie przydomowym i  należy zweryfikować czy nasi ulubieńcy „poradzą sobie” w takim miejscu.


taras
 Tak naprawdę jeżeli chodzi o ogrody i tarasy to inspiracji nie ma końca. Jest przecież tak wiele fascynujących roślin, a nasi przyjaciele mogą mieć doskonałe pomysły, które jeszcze upiększą nasz tarasowy ogród. Wszystko zależy więc od nas, jednak zawsze warto pamiętać, żeby dobierać rośliny i wystrój w obranym stylu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz