czwartek, 29 maja 2014

Schody w ogrodzie

schody
 Schody są ważnym elementem w kompozycji ogrodu: zapewniają bezpieczne i wygodne pokonywanie różnic wysokości terenu, zwiększają przestrzeń ogrodu i stanowią wyjątkową ozdobę. Pamiętajmy również o tym, że schody w ogrodzie powinny współgrać z jego stylem.

Istnieją zasady, które umożliwiają stworzenie harmonijnej kompozycji.

 Schody są budowane wtedy, gdy spadek terenu wynosi co najmniej 10-12%. Schody, które składają się z kilku – kilkunastu  stopni tworzą – bieg schodów. Pomiędzy biegiem schodów znajduje się spocznik. Zarówno szerokość, jak i wysokość stopnia ma duże znaczenie, ponieważ każdy z własnego doświadczenia wie, że jedne schody są wygodniejsze, a drugie, trudniejsze do pokonania.  


schody z cegły
 Określa się, że „idealne stopnie” mają wysokość 15 cm, a szerokość od 33 do 35 cm. Ich nachylenie to 1-2%. Optymalna ilość stopni w biegu to 3- 18. W przypadku, gdy schody są dłuższe wprowadzona jest powierzchnia płaska. Należy też pamiętać o szerokości schodów - ok. 70 cm na jedną osobę. Gdy teren ma spore nachylenie warto wziąć pod uwagę balustradę. Właściwie konstrukcja zależy przede wszystkim od wielkości ogrodu oraz gustu. Należy pamiętać o tym, że parametry różnych części schodów są zawarte w przepisach budowlanych, wszystko po to, by nie skonstruować schodów, które zagrażają ezpieczeństwu użytkowników


schody z kamienia
 Podczas wybierania materiału z którego będą wykonane schody, należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo (schody nie powinny być śliskie), względy wizualne oraz praktyczność. Warto zadbać również o materiał odporny na mróz. W dalszej kolejności należy rozważyć kolorystykę.
  Schody mogą podkreślać otwartą przestrzeń lub też mogą być trochę ukryte zachęcając nas do odkrywania kolejnych wnętrz ogrodowych.
 W aspekcie doboru materiału warto mieć na uwadze również miejsce w którym znajduje się nasz ogród i przede wszystkim wykorzystać materiały charakterystyczne dla danego regionu, wtedy mamy pewność, że ogród będzie wyglądał naturalnie i spójnie z otoczeniem. Dzięki temu materiał również nie będzie drogi.

schody z drewna egzotycznego
 Na schodach dobrze prezentują np. płyty kamienne (granit, łupek) ale można pomyśleć także o łączeniu materiałów: drewno z kamieniem, kamień z betonem lub różne rodzaje kamieni.
Jeżeli w ogrodzie znajdują się np. cegły klinkierowe albo kostki betonowe można ten materiał również wykorzystać do budowy schodów. Cegła klinkierowa posiada właściwości nadające się do tego typu powierzchni, ponieważ jest odporna na mróz i nie absorbuje wody. 
Natomiast elementy drewniane powinny zostać odpowiednio zaimpregnowane.
W miejscu słonecznym można wykorzystać drewno egzotyczne. Schody z ciemnego drewna doskonale komponują się z roślinnością, kamieniem i doskonale pasują do otoczenia.

 
schodyBrak komentarzy:

Prześlij komentarz