sobota, 14 grudnia 2013

Zimową porą stwórz projekt wymarzonego ogrodu.
Ogród jest przedłużeniem naszego domu, pokojem dziennym, miejscem spędzania wolnego czasu, spotkań z rodziną i przyjaciółmi oraz relaksu. Pomimo tego, że o ogrodzie nie myślimy zbyt często porą zimową – z powodu uśpienia roślinności i braku zieleni, która przypominam nam o nim – to właśnie zima jest najlepszym momentem do stworzenia projektu, według którego powstanie nasz wymarzony ogród.

Projektowanie ogrodu zimą niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim architekt krajobrazu ma dużo czasu na stworzenie projektu, bowiem prace wykonawcze rozpoczną się dopiero na wiosnę, po ustąpieniu mrozów. Korzystając z usług projektanta ogrodu zaoszczędzamy sobie stresu co do doboru roślin, które mogą rosnąć w ogrodzie. Architekci zapewnią nam odpowiedni dobór roślinności, a dodatkowo zadbają o to, abyśmy nie musieli martwić się o to, czy dana roślina przeżyje na konkretnej glebie i czy posadzona została w odpowiednim miejscu. Pamiętajmy jednak o tym, że możemy, a wręcz powinniśmy podzielić się z nim naszymi upodobaniami co do rodzaju roślinności, którą chcielibyśmy widzieć w naszym ogrodzie oraz przedstawić upodobania odnośnie zagospodarowania przestrzeni – czy chcemy mieć plac zabaw dla dzieci, oczko wodne, czy też duży trawnik.

Z projektantem warto spotkać się w miejscu, gdzie ma powstać nasz ogród. Należy też przedstawić dokumentację działki z opisem ukształtowania terenu oraz uzbrojenia – do tego momentu projektanci nie mogą przygotować koncepcji zagospodarowania terenu. Warto powiedzieć kilka słów o sobie, jacy jesteśmy, jak lubimy spędzać wolny czas. Ważnym aspektem jest to, czy lubimy wykonywać prace ogrodowe. Z pewności są one relaksujące i sprawiają radość, jednak mamy świadomość, że nie wszyscy są w stanie poświęcić czas na to, aby systematycznie zajmować się ogrodem. To właśnie dzięki takim uwagom możemy uwzględnić w roślinność odpowiednią do ilości naszego wolnego czasu, który chcemy i możemy przeznaczyć na pielęgnację ogrodu.

Korzystając z pomocy architekta nie musimy martwić się też o aspekty prawne – zadba on bowiem o to, aby np. plac zabaw dla dzieci oraz kontenery na śmieci znajdowały się w odpowiedniej odległości od ogrodzenia. Projektant przedstawia najczęściej dwa szkice z własną wizją przestrzeni, którą powierzyliśmy mu do zagospodarowania, uwzględniając w niej oczywiście nasze pomysły i sugestie co do ostatecznego wyglądu ogrodu. Warto mieć świadomość tego, że projekty nie są wiążące i klient może, ale nie musi akceptować pierwszej przedstawionej mu wizji. Warto prowadzić negocjacje i wprowadzać zmiany, bo to przede wszystkim dla nas samych nasz ogród powinien się podobać.

Choć klientom może się wydawać, że projekt przydatny jest tylko dla wykonawcy, jest też ważny dla nich samych. Jeżeli zamawiamy kompleksową realizację projektu w tej samej firmie nie musimy zaprzątać sobie głowy kontrolą wykonawcy – zapewnia on bowiem projekt ogrodu i dba o to, aby został zrealizowany według przedstawionego projektu. Jeśli jednak musimy powierzyć aranżację ogrodu innej firmie niż ta, która wykonywała schemat, a zamówienie nadzoru autorskiego nie jest możliwe, znajomość projektu daje nam możliwość weryfikacji jakości wykonywanych prac, a tym samym osiągnięcie zamierzonego efektu końcowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz