poniedziałek, 9 grudnia 2013

Sauny ogrodowe

Zima zagościła w naszych ogrodach na dobre a roślinność pokryta śnieżnym puchem cieszy oko, kiedy obserwuje się ją zza okna. Ale jak uatrakcyjnić ogród, aby dostarczał nam powodów do korzystania z niego przez cały rok? Idealnym pomysłem jest sauna ogrodowa, szczególnie popularna w krajach skandynawskich i Rosji – coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach.
Sauna ogrodowa jest idealnym rozwiązaniem, jeśli w domu nie ma zbyt wiele miejsca. Umieszczona w ogrodzie ma też wiele zalet: zapewnia kontakt ze świeżym powietrzem, nie zajmuje miejsca w domu, opary nie rozprzestrzeniają się po mieszkaniu, przeważnie stosowane są piece opalane drewnem lub brykietem, co jest ekonomiczne oraz ekologiczne.


Do wyboru mamy kilka rodzajów saun: 

  • sauna fińska – zazwyczaj wypełniona drewnianymi ławkami; panuje w niej bardzo niska wilgotność, a temperatura waha się od 75 do 110 °C. Warunki te pozwalają na oczyszczenie organizmu z toksyn, korzystnie wpływają na zmęczone ciało, zalecane są też przez lekarzy i specjalistów.
  • balia – często wykonywana ze Świerku Północnego, do elementów metalowych wykorzystywana jest stal nierdzewna; temperatura wody osiąga 40 °C, podgrzewana jest przez piec zanurzony piec. W środku znajdują się drewniane ławki. Miłośnicy jacuzzi mają możliwość zamontowania osprzętu do hydromasażu.
  • Finnish Kota – sauna typu fińskiego o podstawie sześcio- oraz ośmiokątnej, dostępne w różnych wielkościach. Cechą przemawiającą na korzyść tego rodzaju sauny jest łatwość oraz szybkość montażu jak i atrakcyjny wygląd bryły z zewnątrz.
  • Sauna z bali – tzw. ruska bania. Często wykonywane z bali jodłowych. Oprócz funkcji higienicznych spełnia się jako miejsce do spędzania wspólnego czasu z rodziną oraz przyjaciółmi.
Jeśli zaproponowane sauny nie spełniają Państwa oczekiwań warto pamiętać o tym, że z pomocą fachowców zaprojektować można swoją wymarzoną banię. Dostosować ją można do stylistyki otaczających budynków oraz do przestrzeni w jakiej ma się znajdować, aby jak najlepiej prezentowała się w naszym ogrodzie przez długie lata.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz