sobota, 16 listopada 2013

Trawy ozdobne - urok w ogrodzie przez całą zimę

Trawy ozdobne coraz chętniej wykorzystywane są jako główny element kompozycji ogrodowych. Ich niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że stanowią piękną dekorację zarówno w okresie letnim jak i jesienno - zimowym. Do tego są to rośliny na ogół niewymagające od nas wysiłku, aby cieszyły oko.
Trawy ozdobne doskonale nadają się jako część kompozycji rabatowych. Ich delikatne liście, w przypadku niektórych odmian wielobarwne, dodają lekkości i świeżości zwłaszcza tym miejscom, które nie prezentują się dobrze jesienią i zimą. Gatunki, które tworzą bujne i rozrośnięte kępy, doskonale prezentują się posadzone pojedynczo i stanowią całoroczną dekorację ogrodu.

Większość gatunków traw dobrze rośnie w pełnym słońcu. Część odmian woli jednak światło częściowo rozproszone. Pamiętajmy, iż trawy rosnące w cieniu mogą nadmiernie się wydłużać, do tego staną się słabe i mogą zamierać. Cześć gatunków, np. Trawa pampasowa, hakonechloa, miskanty czy rozplenica japońska nie jest całkowicie odporna na mróz. Trawy te, w miarę możliwości, należy sadzić w osłoniętych od wiatru miejscach.

Jeśli zaś chodzi o glebę, większość gatunków nie jest zbyt wybredna. Trawom wystarczy średnio wilgotna, przepuszczalna ziemia ogrodowa. Zadbajmy o to, by nie była mocno zbita i pozbawiona gliniastego, zatrzymującego wodę podłoża. Przed posadzeniem trawy ziemię powinniśmy odchwaścić, przekopać i dodać do niej odrobinę kompostu.


Trawy nie wymagają szczególnej opieki. Niektóre gatunki, na przykład hakonechloę, rozplenicę wschodnią i ościstą, miskanty czy imperatę cylindryczną, przed nadejściem pierwszych mrozów okrywamy stroiszem. Gatunkiem najbardziej wrażliwym na mróz jest trawa pampasowa, którą to powinniśmy przyciąć do długości 60 – 100cm i – po pierwszych przymrozkach – związać sznurkiem. Możemy też okryć ją słomą lub włókniną.

Przegląd najpopularniejszych gatunków traw.Miskant cukrowy – trawa ta rośnie w postaci charakterystycznych, dużych kęp osiągających wysokość nawet150cm. Jesienią znad liści wyrastają puszyste kwiatostany, które utrzymują się aż do zimy. Gatunek ten najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym i wilgotnej, użyźnionej glebie.

Rozplenica japońska – jej zwarte kępy osiągają nawet 80cm wysokości. Gatunek ten kwitnie od lipca do końca września. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i ciepłym oraz osłoniętym od wiatru. Jest odporny na mróz.

Turzyca Buchanana – osiąga wysokość do 40cm. Jej wąskie i wygięte w kształcie łuku liście tworzą bujne kępy. Sadzimy ją na stanowisku słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru.

Kostrzewa popielata – czasami określana jako kostrzewa sina, tworzy kępki zimozielonych liści o lekko niebieskim zabarwieniu. Ten gatunek, choć krótkowieczny, jest popularny ze względu na efektowny wygląd. Najlepiej rośnie w miejscach suchych i nasłonecznionych.

Imperata cylindryczna – liście tego gatunku wznoszą się pionowo w górę i mają charakterystyczne końcówki zabarwione na czerwono. Osiąga ona wysokość do 80cm i dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach posiadających wilgotne i przepuszczalne podłoże. Na zimę wymaga okrycia.

Miskant chiński – to gatunek posiadający charakterystyczne, poprzeczne, jasne paski. Kępy tej trawy są wysokie i osiągają z reguły wysokość ponad metra, a nawet dwóch. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych i na żyznej, stale wilgotnej glebie. Młodsze okazy nie są w pełni odporne na mróz, dlatego też wymagają okrycia na zimę.

Mozga trzcinowata – gatunek ten rośnie dobrze zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym, na podłożu wilgotnym. Tworzy kępy biało zielonych liści o wysokości od 80 do 100cm. Na czas zimy powinna być dokładnie okryta i zabezpieczona przed wilgocią.

Hakonechloa wysmukła – gatunek, który dobrze rośnie w słońcu i półcieniu na wilgotnym podłożu. Tworzy kępy o wysokości od 30 do 60cm. Odmiana ta wymaga okrycia na zimę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz