sobota, 23 listopada 2013

Przygotowanie zbiornika wodnego do zimy

Obumarłe liście i gałęzie oraz suche rośliny – materia organiczna zbierająca się na powierzchni i na dnie zbiornika wodnego pochłania duże ilości tlenu i produkuje szkodliwe substancje. Aby nie być zmuszonym do wybierania ich sitkiem, powierzchnię naszego zbiornika wodnego możemy zabezpieczyć siatką ochronną. Prócz tego, że wyłapuje ona spadające liście, chroni też ryby przez polującymi na nie ptakami. Podczas mrozów, by zapewnić wymianę gazową, na powierzchni oczka wodnego, umieśćmy na niej sztuczne przeręble.

Pielęgnacja roślin

By uchronić oczko wodne przed wpadaniem do niego butwiejących roślin rosnących na jego brzegu, powinniśmy je przyciąć. Do wykonania tej czynności przydadzą się nam nożyce z przedłużanymi ramionami. Ich użycie uchroni nas przed koniecznością moczenia sobie nóg.

Gatunki roślin, które podczas pierwszych przymrozków obumierają i opadają na dno
zbiornika - gnijąc i wytwarzając przy tym toksyczne substancje - wyławiamy za pomocą chwytaków z długimi trzonkami. Odmiany takie jak tataraki, strzałki czy pałki doskonale radzą sobie w okresie zimowym. Inne natomiast, na przykład grzybienie karłowate, powinniśmy umieścić na głębokości około 50 cm i przechowywać je tak aż do kwietnia.

Czyszczenie i porządkowanie

Gdy opadną już wszystkie liście, oczko wodne powinniśmy dokładnie posprzątać. Pamiętajmy o tym, by ryby z naszego zbiornika umieścić na ten czas w innym miejscu.
Przed przystąpieniem do czyszczenia, ze zbiornika powinniśmy wypompować około 2/3 wody. W następnej kolejności pozbywamy się osadzonego na dnie szlamu, czyścimy brzegi i dno zbiornika. Gdy to zrobimy, możemy ponownie uzupełnić go wodą i wpuścić do niego ryby. 
Czyszczenie dna ułatwi nam specjalny odkurzacz do oczka wodnego. Dzięki niemu nie będziemy musieli zmniejszać poziomu wody w zbiorniku oraz wchodzić do jego wnętrza.

Ryby w zbiorniku wodnym

Ryby z oczka wodnego usuwamy tylko w przypadku, gdy nasz zbiornik jest płytki. Jeśli woda w naszym oczku wodnym zamarza całkowicie, ryby będziemy musieli przezimować w akwarium. Jeśli zaś nasz zbiornik ma powyżej jednego metra głębokości, nie musimy się o nie martwić. Pamiętajmy natomiast o tym, że wraz ze spadkiem temperatury powinniśmy też zmniejszać dawki pokarmu, a gdy temperatura wody osiągnie 8 stopni Celsjusza, przestajemy je karmić całkowicie.

Zabezpieczenie sprzętu

Pompy wodne, które nie są umiejscowione dostatecznie głęboko, należy usunąć. Wartością graniczną, poniżej której usuwamy z oczka wodnego system filtrowania, jest okolica 12 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury większość bakterii żyjących w wodzie przestaje usuwać z niej nadmiar składników odżywczych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz