piątek, 20 września 2013

Zakładanie trawnika późnym latem

Okres późnego lata i wczesnej jesieni, prócz czasu, który spędzamy na porządkowaniu ogrodu i przygotowaniu roślin do zimy, jest też doskonałym momentem na założenie trawnika. Ciepło, które przez lato zostało zmagazynowane w glebie oraz nadal występujące stosunkowo wysokie temperatury pomogą ukorzenić się nowo posianej trawie. Nie narazimy jej też na przymrozki, które często występują wczesną wiosną. Dzięki temu czas kiełkowania i rozrostu będzie krótszy.
Dobrze rozwinięty system korzeniowy jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na rozrost i odporność trawy. W naszym regionie jesień bywa dość łagodna a pierwsze, przygruntowe przymrozki występują dość późno. W tym okresie nie występują też upały ani susze, które stwarzają trawom niesprzyjające warunki. Decydując się na założenie trawnika późnym latem będziemy mogli cieszyć się zdrowym i gęstym trawnikiem już na początku kolejnego sezonu.

Jak zakładamy trawnik?

odchwaszczanie

i spulchnianie gleby

W pierwszej kolejności powinniśmy usunąć chwasty i starą darń. Wierzchnią warstwę gleby należy przekopać i zadbać o to, by jej warstwa nośna, na głębokości około 15 cm, miała odczyn pomiędzy 5,5 a 6,5 pH. Jeśli podłoże w naszym ogrodzie jest gliniaste, należy je rozluźnić poprzez przemieszanie z piaskiem i torfem w proporcjach 3:1:1.przygotowanie podłoża
przed wysiewem trawy


Jeśli zaś gleba, na której chcemy założyć trawnik jest lekka i piaszczysta, powinniśmy rozsypać na niej glinę w proporcji od 10% do 30% i przemieszać ją na głębokości około 20cm. Przygotowane w ten sposób podłoże należy intensywnie podlać i pozostawić na okres dwóch tygodni, by gleba mogła osiąść w naturalny sposób. Po tym czasie wierzchnią warstwę wyrównujemy grabiami, nawozimy i ponownie podlewamy. Następnego dnia możemy przystąpić do wysiewu.

Wysiew nasion.

Nasiona, które wcześniej należy dokładnie wymieszać, wysiewamy równomiernie na całej powierzchni. Jeśli zakładamy niewielki trawnik, wysiew możemy przeprowadzić ręcznie, przy większych powierzchniach jednak zaleca się używanie siewnika. Na 40m2 używamy 1kg nasion. Stosujmy też technikę siewu dwukrotnego – najpierw siejemy wzdłuż, następnie wszerz powierzchni, na której zakładamy trawnik.

wałowanie

Po wysianiu nasion powinniśmy delikatnie zagrabić wierzchnią warstwę trawnika – na głębokości 1cm do 2cm celem przemieszania nasion z glebą. Zamiast tego, możemy przysypać nasiona cienką warstwą odkwaszonego torfu. Na sam koniec wałujemy powierzchnię walcem ogrodowym co znacznie ułatwi kiełkowanie. Po skończonej pracy, świeżo założony trawnik należy podlać i nie dopuszczać do przesuszenia, często nawadniając.

podlewanie trawnika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz