czwartek, 29 sierpnia 2013

Tawułki - byliny na późne lato

Tawułka – nazwa łacińska Astilbe, to bylina rabatowa posiadająca dużo odmian mieszańcowych. Roślina ta pochodzi z Azji, głównie z Chin, Korei oraz Japonii.


Tawułki

Tawułki posiadają pierzaste, jajowate i wydłużone liście oraz kwiatostany przypominające pióropusze mieniące się całą paletą barw – przez różne odcienie bieli, jasnego i ciemnego różu, poprzez kolory fuksji, bordo i lawendy. W zależności od gatunku, tawułki osiągają wysokość od 20 cm do 120 cm, a ich kwiatostany wyższych odmian mogą mieć długość nawet 25 centymetrów. Są to byliny bardzo długowieczne, mrozoodporne i niewymagające szczególnej opieki, tym samym są doskonałe dla początkujących ogrodników.


Astilbe

Uprawa


Tawułki lubią miejsca półcieniste i w pełni zacienione. Należy unikać sadzenia tych bylin w miejscach nasłonecznionych, chyba że jesteśmy w stanie zapewnić im stały dopływ wody. Gleba, na której rosną tawułki powinna być wilgotna, żyzna i próchnicza, a jej odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Należy ją też regularnie. Podczas letnich upałów należy tawułki regularnie podlewać dużą ilością wody, gdyż nie lubią one suchego podłoża. Pamiętajmy o ściółkowaniu oraz obcinaniu przekwitniętych kwiatostanów.

Kwitnienie

Tawułki
 Tawułki kwitną od początku czerwca aż do połowy września. Większość odmian kwitnie w lipcu i sierpniu. Wytwarzają drobne kwiaty przypominające puch. Należy pamiętać, iż rośliny te dość wcześnie zaczynają wegetację, w związku z czym narażone są na wczesnowiosenne przymrozki. Na ogół jednak znoszą je dobrze i szybko się regenerują.Astilbe

 Zastosowanie

Tawułki świetnie nadają się na rabaty bylinowe, sadzimy je również w ogrodach o charakterze leśnym, między drzewami. Często obsadza się nimi brzegi ścieżek czy chodników – daje to efekt bajecznego, kwitnącego żywopłotu. Nadają się również do obsadzania brzegów zbiorników wodnych. Tawułki najczęściej sadzimy w grupach. Stosując różne odmiany, możemy dowolnie łączyć barwy. Rośliny te komponujemy najczęściej z paprociami, irysami, tulejnikiem, żurawkami czy wiązówkami. Tawułki nadają się również jako kwiaty cięte.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz