czwartek, 15 sierpnia 2013

Prace ogrodowe w sierpniu

Sierpień dla większości z nas stanowi okres urlopowy, w którym oddajemy się wypoczynkowi. Dla jednych jest to wyjazd w góry bądź nad morze, dla pasjonatów ogrodnictwa natomiast jest to czas wytężonej pracy.


W drugiej połowie lata należy zaprzestać nawożenia drzew i krzewów ozdobnych, by nie pobudzać młodych pędów do wzrostu i dać im czas na zdrewnienie przed zimą. Można też stosować specjalne odżywki tzw. jesienne, które przyspieszą proces drewnienia oraz przygotują rośliny na mróz.


Sierpień jest też okresem, w którym sadzimy i przesadzamy iglaki oraz rośliny zimozielone. W ciągu dwóch, trzech miesięcy powinny wytworzyć dostateczną liczbę korzeni i w związku z tym nie będą narażone na przesuszenie w okresie zimowym. Świeżo posadzone lub przesadzone iglaki i rośliny zimozielone wymagają intensywnego podlewania jedynie przez pierwsze 2 – 3 dni. Niektóre należy też cieniować agrowłókniną lub jutą na przestrzeni dwóch, do trzech tygodni. Ostatni raz przycinamy żywopłoty - rany powstające po cięciu zdążą się zagoić do zimy.

W sierpniu powinniśmy pamiętać o usunięciu przekwitłych kwiatów – dzięki temu rośliny te nie będą tracić energii na wytwarzanie nasion. Przygotujmy też podłoże pod wiosenne rośliny cebulowe, które będziemy sadzić w przeciągu najbliższych trzech tygodni. Glebę należy przekopać, odchwaścić i zwapniować. Powinna mieć odczyn obojętny tj. 6,5 – 7,5 pH. Następnie powinniśmy nawieźć ją nawozem fosforowym i płytko przekopać.

Byliny rozmnażamy przez podział kęp, które zakończyły kwitnienie (np. kosaćce, liliowce, złocienie wielkie i piwonie). Najlepiej będzie, jeśli zrobimy to w dzień pochmurny. Pamiętajmy o intensywnym podlewaniu przez kilka najbliższych dni.

W sierpniu warto też zadbać o nasz trawnik. Trawę kosimy co tydzień a co 3 – 4 dni podlewamy dużą ilością wody, która powinna przesiąknąć na głębokość ok. 15 cm. Przy dużych upałach trawę powinniśmy nawadniać codziennie, najlepiej wczesnym rankiem.

Jeśli w swoim ogrodzie posiadamy oczko wodne, pamiętajmy by usunąć przekwitające kwiatostany roślin wodnych. Kontrolujmy też poziom wody, gdyż podczas upałów może on dość szybko spadać. Należy też pamiętać o regularnym kontrolowaniu filtrów i czyszczeniu ich w razie potrzeby. Pojawiające się glony na bieżąco odławiamy siatką a jeśli to nie pomaga – niszczymy używając specjalnych środków chemicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz