czwartek, 1 sierpnia 2013

Pomysł na weekend - ogród w Żelazowej Woli


Oto nasza kolejna propozycja na wakacyjny weekend: przepiękny ogród w Żelazowej Woli z muzyką Chopina w tle...
park krajobrazowy
Żelazowa Wola położona jest w powiecie sochaczewskim, na skraju Puszczy Kampinoskiej, 54 km od Warszawy. To tutaj 1 marca 1810 r. przyszedł na świat Fryderyk Chopin. To tutaj prawdopodobnie poznali się rodzice Chopina - Justyna z Krzyżanowskich rezydowała we dworze pomagając w gospodarstwie w zamian za utrzymanie i dach nad głową. Mikołaj Chopin natomiast, który przyjechał z Francji, był guwernerem Państwa Skarbków. Po ślubie państwo Chopinowie zamieszkali w lewej oficynie murowanego dworku, w której dzisiaj mieści się Muzeum Chopina.

Trochę historii...

park krajobrazowy
Historia Żelazowej woli sięga 1579 roku kiedy to właścicielami byli Piotr i Paweł Żelazo. Potem majątek przechodził kolejno w ręce Paprockich i Łuszczewskich. W roku 1798 żelazowa Wolę zakupiła Ludwika Skarbkowa, która zarządzała majątkiem przez kolejne 20 lat. Następnie właścicielami byli synowie hr. Ludwiki: Fryderyk a potem Michał. Dopiero w II połowie XIX wieku ówczesny właściciel postanowił urządzić w oficynie miejsce pamięci Chopina. Jednak konkretne działania mające na celu przekształcenie oficyny w Muzeum Chopina podjęte zostały pod koniec II połowy XIX w. Po licznych problemach w 1894 roku odsłonięto pierwszy w Polscy pomnik poświęcony Fryderykowi Chopinowi.

Park

dworek w Żelazowej Woli
park w Żelazowej Woli
W I połowie XX wieku profesor Franciszek Krzywda – Polkowski rozpoczął prace nad tworzeniem zaprojektowanego przez siebie parku. Komitet Dni Chopinowskich zwrócił się z apelem do szkółek, zakładów hodowlanych i ogrodniczych o przekazanie roślin do ogrodu. Przez trzy lata (z kraju i z zagranicy) udało się zebrać około 7 tysięcy drzew, krzewów i bylin. Wybuch II wojny światowej przerwał wszystkie prace. Park i oficynę przekształcono w sanatorium i miejsce rehabilitacji rannych zaś pod koniec wojny w szpital polowy. Po zakończeniu wojny – do 1949 roku trwały prace nad renowacją budynku i odtworzeniem ogrodu. Na terenie bogatego w oryginalne gatunki roślin parku krajobrazowego , przez który przepływa rzeka Utrata, znajdują się cztery pomniki Fryderyka Chopina.

Muzeum Fryderyka Chopina
Dzisiaj to najsłynniejsze miejsce kultu Kompozytora, licznie odwiedzane przez turystów i melomanów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina oraz otaczający go park w Żelazowej Woli są własnością Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Dzisiaj możemy zwiedzać Muzeum oraz przepiękny park krajobrazowy, w którym rozbrzmiewa muzyka Chopina w wykonaniu znanych pianistów z całego świata.Poniżej kalendarium koncertów odbywających się aktualnie w Żelazowej Woli:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz