środa, 31 lipca 2013

Liliowce - rośliny na latoLiliowiec (Hemerocallis) zwany jest również dziennicą. Angielska nazwa tej byliny - ,,Daylily” (w dosłownym tłumaczeniu ,,lilia dzienna”) - wzięła się stąd, że kwiaty tej rośliny żyją zazwyczaj jeden dzień. W warunkach naturalnych, kwiat ten rośnie w Azji oraz Europie Południowej. Obecnie uprawiane odmiany, których istnieje około 30 tysięcy, są wynikiem krzyżowania gatunków dzikich.


Wygląd
Liliowce
Liście liliowca są trawiaste. Kwiaty przypominają kwiaty lilii (stąd nazwa). W okresie kwitnienia, na długiej łodydze znajdziemy od kilku do kilkudziesięciu pąków, które kwitną w niemal wszystkich kolorach tęczy – prócz niebieskiego. Wielkość kwiatów liliowca, w zależności od gatunku, waha się od 5 cm do 15 cm. Co ciekawe, każdy z nich kwitnie tylko jeden dzień. Dlatego też warto sadzić je w ogrodach w dużych kępach. Liliowce kwitną od maja aż do września, ale większość z nich jednak zakwita w lipcu. Dorosła roślina osiąga wysokość do 1 m wysokości.Charakterystyka
Hemerocalisy
Byliny liliowca są ,,bezobsługowe” i bardzo trwałe, w związku z czym zyskały ogromną popularność. Te długowieczne rośliny są w stanie przetrwać nawet 20 lat na jednym stanowisku. Dzięki mięsistym i głęboko sięgającym korzeniom, są w stanie przetrwać okres suszy. Nie mają też specjalnych wymagań wobec podłoża, na którym rosną, niemniej lubią glebę delikatnie zakwaszoną, próchniczą i żyzną. Najładniej kwitną na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Jeśli chcemy zadbać o nasz liliowiec, wiosną możemy wspomóc go nawozem wieloskładnikowym a w okresie suszy zadbać o umiarkowaną wilgotność podłoża, na którym rośnie. Liliowce są generalnie odporne na choroby i szkodniki, aczkolwiek zdarza się, że są atakowane przez plamistość rdzawą, ślimaki i przędziorki.


Zastosowanie
Liliowce
Liliowiec jest często stosowany w ogrodach na rabatach, przy ścieżkach, zbiornikach wodnych. Odmiany miniaturowe doskonale prezentują się na tarasach czy balkonach. Sadząc je w donicach lub pojemnikach możemy zaprojektować „ogród ruchomy” który zawsze możemy przestawić w widoczne i odsłonięte miejsce. Zwartych i barwnych odmian karłowatych możemy użyć przy zakładaniu niewielkich ogrodów przydomowych. 
Hemerocalisy
Natomiast gatunki średniej wysokości i o małych kwiatach doskonale nadają się na obwódki. Projektującswój ogród, miejmy na uwadze, iż liliowce doskonale komponują się z trawami, żurawkami (Heuchera), kosaćcami (Irys), krwawnicami (Lythrum), funkiami (Hosta), miodunką (Pulmonaria), tawułkami (Astilbe) czy piwonią (Paeonia). Dobierając „towarzystwo” liliowcom warto też zwrócić uwagę na ulistnienie, które zapewni nam ciekawy efekt również wtedy, kiedy kwiaty już przekwitną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz