czwartek, 18 lipca 2013

Pomysł na weekend - ogrody w Łazienkach Królewskich

Weekend zbliża się wielkimi krokami. Miłośnikom ogrodów polecamy wizytę w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Ich nazwa wzięła się od letnich łaźni, które istniały na tym terenie pod koniec XVII wieku. Ta niegdysiejsza rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w której kwitło życie kulturalne i oświatowe, obecnie przyciąga turystów piękną architekturą i kojącą zielenią przepięknego parku.
Można podziwiać bogato zdobione wnętrza pałacu, jego odbicie w tafli stawu a także amfiteatr ze sceną na wodzie. Polecamy przejażdżkę gondolą po stawie oraz odwiedzenie budynku Starej Pomarańczarni pełnej egzotycznych roślin w której działa największa Galeria Rzeźby Polskiej. Dodatkową atrakcją może być spotkanie z pawiami czy karmienie wiewiórek. Zaś amatorom i koneserom muzyki szczególnie polecamy koncerty chopinowskie, które odbywają się nieprzerwanie od ponad 50 lat przed pomnikiem Fryderyka Chopina w otoczeniu niezliczonej ilości przepięknie pachnących róż.


Łazienki Królewskie w Warszawie obecnie pełnią funkcję muzeum. Jest to miejsce, w którym odbywają się różnorakie wydarzenia kulturalne, naukowe oraz rozrywkowe. Kompleks jest też przepiękną i ogromną przestrzenią spacerową, w której można wypocząć wśród bogatej zieleni. Cały zespół parkowo-pałacowy zajmuje powierzchnię około 76 hektarów.

W zamierzchłej przeszłości, na terenie dzisiejszych Łazienek znajdował się sporych rozmiarów, dziko rosnący las. W XIII wieku natomiast w tym miejscu znajdował się gród Jazdów. Zaatakowany przez oddziały litewskie, w wyniku walk został zniszczony. Z końcem XVII wieku ówczesny właściciel tego obszaru, Stanisław Herakliusz Lubomirski, zażyczył sobie wybudowania prywatnych Łaźni umiejscowionych na wyspie. Stąd też pochodzi obecna nazwa obiektu.

Stanisław August Poniatowski, ostatni król Polski, któremu w dużej mierze zawdzięczamy dzisiejszy kształt oraz wizerunek Łazienek Królewskich, kupił Ujazdów i Łazienki Lubomirskiego w 1764 roku. Łaźnie zostały rozbudowane i przekształcone w obiekt, który dziś nazywamy Pałacem na Wodzie.

W okresie następującym po III Rozbiorze Polski, kompleks został odkupiony od spadkobierców Poniatowskiego przez rodzinę carską. Część terenu oddano pod budowę Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Po I Wojnie Światowej kompleks parkowo-pałacowy stał się dostępny szerokiej publiczności. W 1926 roku odsłonięto stworzony przez Wacława Szymanowskiego pomnik Fryderyka Chopina. Zniszczony podczas II Wojny Światowej, został odtworzony i w 1958 roku ponownie umiejscowiony w tym samym miejscu. Rok później, w jego sąsiedztwie rozpoczęto nieprzerwany aż do dnia dzisiejszego cykl cotygodniowych tzw. koncertów chopinowskich.

Znaczna część Łazienek Królewskich została zdewastowana i częściowo zniszczona podczas II Wojny Światowej. W okresie powojennym kompleks został odbudowany i odrestaurowany i w latach 50 XX wieku ponownie udostępniono go publiczności. Od tego czasu Łazienki Królewskie przetrwały w niemal niezmienionej formie do dziś.

Na terenie Łazienek Królewskich znajduje się ogromna liczba zróżnicowanych stylistycznie ogrodów i obiektów architektonicznych.

Najstarszą częścią obecnych Łazienek Królewskich jest Ogród Królewski, który za czasów panowania Stanisława Augusta, swoją formą łączył styl francuski i angielski.
Niegdyś na tym terenie rósł zdziczały las, w którym urządzano polowania. Po przejęciu go przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zaczęto prowadzić prace mające na celu przekształcenie go w królewską rezydencję. W tym czasie królowi doradzał uznany znawca i architekt zieleni oraz mecenas sztuki – August Fryderyk Moszyński.
W Łazienkach Królewskich podziwiać możemy również Starą Pomarańczarnię, która jest jednym z nielicznych na całym świecie egzemplarzy teatru dworskiego. Obiekt stanowi też formę muzeum znajdującego się na wolnym powietrzu, dzięki któremu możemy podziwiać zbiór rzeźb wykonanych w królewskim warsztacie.

Przestrzeń wokół Pomarańczarni oparto na planie kwadratu i koła, co stanowi nawiązanie do ówczesnych, europejskich ogrodów oranżeryjnych. Latem i jesienią w ogrodzie tym możemy podziwiać całe spektrum egzotycznych roślin, takich jak laury, drzewka pomarańczowe i cytrynowe czy palmy.

Zwiedzając Łazienki Królewskie, warto też obejrzeć tak zwaną Podchorążówkę. Obecna nazwa obiektu wynika z przekazania go w 1822 roku Szkole Podchorążych Piechoty. Niegdyś była to Wielka Oficyna, w której mieściła się kuchnia oraz przestrzeń mieszkalna.

Kolejnym, wartym odwiedzenia obiektem, jest Amfiteatr, który otwarto dokładnie w rocznicę elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego, tj. 7 września 1791 roku. Amfiteatr ten charakteryzuje się niespotykanym układem – scena oddzielona jest od widowni wodą. Architektonicznie, obiekt nawiązuje do tylu antycznego.

W Łazienkach Królewskich znajduje się wiele różnych obiektów oraz kompleksów ogrodowych, które nawiązują do różnych stylów i rozwiązań. Niezapomniane wrażenie zrobi na nas Ogród Romantyczny z XIX wieku. Poniżej niewielkiego skweru, na którym znajduje się taras widokowy, znajduje się staw o nieregularnej linii brzegowej. Na stawie z kolei widnieje porośnięta drzewami wyspa. Na tym terenie, znajdują się również charakterystyczne dla ogrodów tego okresu budowle, m.in. Świątynia Egipska, Oranżeria Neogotycka i Świątynia Sybilli.

Najmłodszym, bo powstałym w XX wieku ogrodem jest Ogród Modernistyczny. Jego rozkład przestrzenny różni się znacząco od rozplanowania innych ogrodów wchodzących w skład Łazienek Królewskich. Na jego terenie podziwiać możemy m.in. obszerne łąki, które otoczone są różnymi odmianami jabłoni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz