wtorek, 1 lipca 2014

Warzywnik w ogrodzie.

warzywnik w ogrodzie
 Projektując nasz ogród chcielibyśmy, aby zachwycał on nas i odwiedzających gości swoim pięknem. Z drugiej jednak strony wielu z nas pragnie cieszyć się zdrowymi warzywami i owocami z własnego warzywnika. Pogodzenie ładnego ogrodu z uprawa warzyw nastręcza wielu dylematów początkującym jak i doświadczonym projektantom własnych ogrodów. W tym artykule chcielibyśmy spróbować przedstawić kilka rozwiązań jak stworzyć piękny a zarazem funkcjonalny ogród warzywny.

Planowanie

warzywnik
 Przystępując do zakładania warzywnika na początek najlepiej jest zrobić kilka projektów na papierze porównując kilka rodzajów kształtów, wielkości i figur geometrycznych np. koła, półkola czy prostokąta. Tak aby nie burzyć kompozycji ogrodu. Grządki należy tak wyznaczać, aby podczas pielenia można było bez problemu sięgnąć ręką do środka, ułatwi nam to oporządzanie naszego warzywnika. Natomiast ścieżki między grządkami powinny mieć szerokość umożliwiającą wygodne poruszanie się między nimi. Ważne jest również odpowiednie dobranie materiałów, które chcemy wykorzystać np. do zrobienia ścieżek pomiędzy grządkami lub oddzielenia go od trawnika. Możemy użyć tu kostki brukowej/betonowej, cegieł, kamieni czy gresu. Ważnym aspektem jest również umiejscowienie warzywnika w ogrodzie. Może będzie to miejsce blisko kuchni lub w części gospodarczej a może bardziej wyeksponowane? Niezależnie od tego pamiętajmy aby zapewnić roślinom wystarczającą ilość światła. Przy grządkach warto również pomyśleć o ławce do odpoczynku po pracy i wodzie w której możemy umyć nasze zbiory.

Zakładanie

warzywnik
 Warzywnik możemy założyć tradycyjnie - na poziomie trawnika ale warto zastanowić się nad wykorzystaniem w swoim ogrodzie drewnianych skrzyń, w których możemy posadzić ulubione warzywa. Skrzynie są bardzo wygodne i łatwe w zrobieniu. Kształt i wielkość naszych konstrukcji dostosować możemy do naszych potrzeb, upodobań i oczywiście do całej kompozycji naszego ogrodu. Rozwiązanie to ma jeszcze jedną dużą zaletę, pozwala na prowadzenie upraw osobą starszym i niepełnosprawnym, którym ciężko jest zajmować się tradycyjnymi grządkami.  Jeżeli posiadamy dzieci jest to bardzo dobry sposób włączenie ich do naszych prac ogrodowych. Każde może mieć własną skrzynię i dbać o nią samodzielnie. W przypadku posiadania psa możemy mieć pewność, że stosując takie rozwiązanie nasze rabaty nie zostaną zniszczone.


Uprawa warzyw wraz z roślinami ozdobnymi

warzywnik w ogrodzie
 To rozwiązanie to najtrudniejszy i wymagający dużo wiedzy sposób na pogodzenie pięknego ogrodu z uprawą warzyw. Nie wystarczy, bowiem posadzić marchewkę czy sałatę między ozdobnymi krzewami czy kwiatami. Przy projektowaniu takiego ogrodu należy dobrze zapoznać się z tematyką „dobrego sąsiedztwa roślin i warzyw” ma to bardzo duży wpływ na ich poprawny wzrost i uprawę. Nie wszystkie rośliny możemy sadzić obok siebie, warto dowiedzieć się więcej o tym, które rośliny oddziałują na siebie pozytywnie, a które sobie przeszkadzają. Wszystko to ma ogromne znaczenie, jeżeli chce się mieć piękny i zdrowy ogród. Przykładami na takie dobre sąsiedztwo warzyw z roślinami ozdobnymi są aksamitki oraz nagietki - posadzone w pobliżu grządek warzywnych ochronią warzywa przed nicieniami korzeniowymi. Z kolei nasturcje odstraszają od warzyw szkodniki takie jak bielinki i mszyce, ułatwiają też zwalczanie ślimaków.


 Zachęcamy do stworzenia własnego warzywnika i życzymy powodzenia w uprawie pysznych i zdrowych warzyw bo nie ma chyba nic pyszniejszego niż pomidory pachnące słońcem…!


warzywnik
warzywnikBrak komentarzy:

Prześlij komentarz