piątek, 11 lipca 2014

Ogród przyjazny zwierzętom.

Ogród przyjazny zwierzętom
 Kto z nas nie lubi posłuchać śpiewu ptaków, popatrzeć na pracowite pszczoły, kolorowe motyle i ważki a dzieci uwielbiają obserwować małe zwierzęta takie jak jeże czy wiewiórki. Projektując swój ogród tak, aby znalazły one w nim pokarm i schronienie będziemy mogli cieszyć się obecnością dzikich zwierząt i podziwiać ich piękno.

W ogrodzie przyjaznym zwierzętom powinny znaleźć się trzy podstawowe elementy potrzebne im do przetrwania takie jak:
- Baza pokarmowa
- Dostęp do wody
- Baza lęgowa i schronienie
Zwierzęta, które zamieszkiwały będą nasz ogród to ptaki, owady i małe ssaki. Przygotowując trzy ww. elementy powinniśmy wziąć pod uwagę, iż każda z tych grup potrzebuje trochę innych warunków.

Baza pokarmowa

ogród przyjazny zwierzętom
 Doskonałą bazą pokarmową dla ptaków są drzewa i krzewy owocowe. Dla wielu gatunków ich owoce, drobne nasiona stanowią główne pożywienie. Przy dobieraniu roślinności powinniśmy w miarę możliwości wybierać gatunki rodzime, gdyż rośliny egzotyczne mogą szkodzić a nawet odstraszać nasze polskie gatunki ptaków. Przy projektowaniu ogrodu warto odtworzyć strukturę, jaka panuje w naturalnym lesie, czyli warstwę drzew wysokich, krzewów i runa leśnego (krzewinki, byliny, zioła) oraz warstwy mchów i porostów.  Jeżeli wielkość naszego ogrodu nie pozwala nam na stworzenie takiego mini lasu, doskonałym zastępstwem jest żywopłot lub rośliny pnące. Również łąka kwietna jest świetną bazą pokarmową dla ptaków, owadów i gąsienic.Natomiast dla małych ssaków najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie naszego ogrodu w dobrej kondycji, co powoduje dużą różnorodność owadów i bezkręgowców, w których gustują np. jeże. Pożywieniem wiewiórek są natomiast nasiona drzew, orzechy, jagody, grzyby, pędy roślin a także owady, jaja ptaków i pisklęta.

Dostęp do wody.

ogród przyjazny zwierzętom
 Woda jest niezbędnym elementem potrzebnym do życia ludzi jak i zwierząt. Dlatego w naszym ogrodzie nie powinno zabraknąć dostępu do świeżej wody. W zależności od ilości miejsca, jakie możemy przeznaczyć na ten cel, zbiornik wodny może przyjąć formę małej fontanny lub poidła. W przypadku, gdy mamy więcej miejsca możemy pokusić się o stworzenie oczka wodnego lub małego stawu, który dodatkowo wzbogaci nasz ogród o obecność wodnych gatunków zwierząt. Głębokość zbiornika powinna przekraczać 70 cm, co zapobiegnie jego zamarzaniu w zimie i posiadać, co najmniej jeden brzeg o łagodnym spadku, tak by zwierzęta mogły swobodnie podejść do lustra wody.Baza lęgowa i schronienie.

ogród przyjazny zwierzętom
 Sadząc drzewa, krzewy czy żywopłoty stwarzamy przy okazji naturalne miejsce schronienia dzikim mieszkańcom naszego ogrodu. Dają one ochronę przed drapieżnikami, miejsce odpoczynku w gorące letnie dni lub osłonę przed silnym deszczem i wiatrem.  Dodatkowymi zabiegami, jakie możemy zrobić by zachęcić zwierzęta do zamieszkania w naszym ogrodzie jest powieszenie dodatkowych budek dla ptaków czy skrzynek lęgowych. Warto jest też pozostawić części niezgrabionej ściółki, sprzyja to np. jeżom, gdyż gatunek ten zapada w sen zimowy w przygotowanym z liści gnieździe. Ciekawym a zarazem pożytecznym rozwiązaniem jest postawienie pasieki, która staje się ozdobą ogrodu i schronieniem dla pszczół, których jest coraz mniej a przy tym daje nam korzyści dostarczając pyszny miód. Ogród przyjazny zwierzętom to nie tylko możliwość odpoczynku w towarzystwie śpiewu ptaków czy cykania świerszczy, ale i pomoc w ochronie dzikich zwierząt oraz zwiększenie bioróżnorodności.
ogród przyjazny zwierzętomBrak komentarzy:

Prześlij komentarz