|
Trawnik z siewu |
Po zimie chcielibyśmy widzieć zdrowy, zielony dywan w naszym ogrodzie. Często jednak bywa tak, że wymaga on intensywnej regeneracji, a nieraz ponownego założenia. W poprzednim tekście przedstawialiśmy Państwu jak prawidłowo założyć trawnik z rolki, dziś skupimy się na alternatywie, którą jest trawnik z siewu. Warto zaznaczyć, że trawnik z siewu jest najtańszą i najprostszą opcją na stworzenie zielonej przestrzeni wokół domu po zakończonych pracach budowlanych. A dosiewając nową trawę do starego trawnika możemy go najszybciej odnowić.
|
Teren po odchwaszczeniu |
Chcąc założyć trawnik z siewu od podstaw należy pamiętać o tym, że najlepszym terminem jest przełom kwietnia i maja oraz sierpnia i września. W miesiącach wiosennych gleba jest już dostatecznie nagrzana i istnieje znikome prawdopodobieństwo występowania przymrozków, które są niezwykle szkodliwe dla nasion, pod koniec lata natomiast nie występują już wysokie temperatury, a wilgotność gleby jest optymalna. Możemy również zakładać trawnik w innych miesiącach letnich, jednak wiąże się to z obowiązkiem intensywnego podlewania go, aby stworzyć dobre warunki do kiełkowania nasion.
|
Przygotowanie podłoża
do wysiania trawy |
Niezależnie od rodzaju trawnika powinno się odpowiednio przygotować glebę pod wysiew nasion czy ułożenie darni. Jeżeli na terenie, gdzie wyznaczyliśmy nasz trawnik trwała budowa pamiętajmy o tym, aby oczyścić podłoże z ewentualnych po niej pozostałości np. gruzu. Powinniśmy też usunąć wszelkie korzenie, kamienie, oraz chwasty. Aby zapobiec ich odrastaniu, obszar na którym wysiejemy trawę możemy opryskać preparatem chwastobójczym. Po zakończeniu etapu oczyszczania terenu i odchwaszczania, glebę należy dokładnie przekopać na głębokości ok. 30 cm. Trawy najlepiej rosną w glebie o współczynniku pH 5,5 – 6,5, czyli lekko kwaśnej. Zbyt kwaśną glebę odkwaszamy przy pomocy nawozu wapniowego, a zbyt zasadową zakwaszamy np. siarczanem amonu.
Niezaprzeczalną zaletą trawnika z siewu jest możliwość wyboru gatunku trawy, który jest znacznie szerszy niż w przypadku układania trawnika z rolki. Siew najlepiej przeprowadzić w bezwietrzny i niezbyt słoneczny dzień, kiedy gleba jest wilgotna. Zalecana porcja nasion na 1 m2 to 35 do 50 g. Ważny jest sposób wysiewania nasion. Najlepiej siać je krzyżowo – idąc wzdłuż terenu przeznaczonego na trawnik, a następnie w poprzek – zapewni to równomierne pokrycie całego trawnika nasionami. Gdy nasiona zostaną już wysiane należy jest przemieszać z glebą przy pomocy grabi, lub przysypać cienką warstwą przesianej ziemi kompostowej.
Jednym z czynników szkodzących trawnikom jest ulewa. Pamiętajmy, aby nowo posiany trawnik podlewać jedynie rozproszonym strumieniem wody. Ulewa spowodować może przemieszczenie się nasion na niższy teren i skumulowanie ich w jednym miejscu.
|
Wałowanie |
Pierwsze siewki mogą pojawić się już po tygodniu, są jednak gatunki traw, na których zielone źdźbła będziemy musieli poczekać nawet trzy tygodnie. Absolutnie nie powinno się zaprzestać nawadniania po pierwszych wschodach, bowiem uniemożliwi to dalsze kiełkowanie i trawnik będzie wyglądać nieestetycznie. Po wykiełkowaniu trawy nie powinno się po niej chodzić aż do pierwszego koszenia. Na murawę, która będzie odporna na deptanie trzeba poczekać nawet kilka miesięcy i w tym okresie zalecane jest koszenie dwa razy w tygodniu.
Aby nie martwić się źle dobranym gatunkiem trawy, czy nieodpowiednią ilością wysianych nasion warto zabieg ten powierzyć profesjonalnej firmie, która na pewno sprosta naszym wymaganiom, a zaoszczędzi przy tym stresu.
Reasumując: trawnik z siewu jest dużo mniej kosztowny w założeniu niż ten z rolki, jednak czas po jakim możemy go użytkować jest znacznie dłuższy niż w przypadku trawnika z rolki. Wybierając trawnik z siewu musimy uzbroić się w cierpliwość natomiast po założeniu trawnika z rolki efekt pięknego, gęstego dywanu mamy natychmiastowy.
Takie działania są jak najbardziej właściwe i ja jeszcze jestem zdania, że bardzo ważną sprawą jest to aby dokładnie wiedzieć gdzie znajdziemy ciekawe meble ogrodowe. Uważam, że bardzo dobrą opcją jest zaglądanie do sklepu https://ogrodolandia.pl/pl/new gdyż tam zawsze znajdziemy ciekawe opcje.
OdpowiedzUsuń