piątek, 31 stycznia 2014

Zakładanie trawnika cz. 1 - trawnik z rolki

Trawnik z rolki
Trawnik jest niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów kompozycji w ogrodzie. Jest też tym elementem ogrodu, o którym myślimy w pierwszej kolejności tuż po odejściu zimy. Niejednokrotnie po długich i mroźnych miesiącach często trawnik jest zniszczony, wygląda brzydko i nie nadaje się do eksploatacji. Zadbany i odświeżony jest za to idealnym tłem dla roślinności oraz ogrodowych dekoracji. Nawet w niewielkim ogródku warto wyznaczyć fragment na zielony dywan – spowoduje to, że ogród będzie wydawać się większy. Istnieją dwie metody zakładania trawnika: z siewu oraz z rolki. W tym artykule przedstawimy Państwu jak prawidłowo założyć trawnik z rolki.

Trawnik można wykonać samodzielnie, ale aby mieć pewność, że trawa zostanie ułożona prawidłowo, bez przerw i poprawnie ukorzeni się w ciągu kilku dni, warto zlecić układanie trawnika z rolki profesjonalistom. Firmy zajmujące się kompleksowymi usługami ogrodniczymi poza sprzedażą oraz dostarczeniem rolek do naszego ogrodu oferują często szereg usług związanych z wykonaniem trawnika tj.: przygotowanie podłoża pod trawnik, położenie darni, instalacja systemu nawadniającego, założenie siatki przeciw kretom, czy pielęgnacja trawnika po jego ułożeniu. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne wykonanie takiego trawnika warto wiedzieć kiedy i od czego zacząć.

Najlepszym czasem na zakładanie trawnika z rolki jest wiosna (przełom kwietnia i maja) oraz późne lato (przełom sierpnia i września). Jest to okres kiedy trawa najłatwiej ukorzenia się na nowym podłożu. Jest wtedy dostatecznie ciepło, ale nie występują upały, nie pojawia się też problem z przesychaniem darni. Można oczywiście układać trawnik w okresie od wczesnej wiosny do jesieni, musimy wtedy liczyć się z tym, że z powodu zimnej gleby będzie się on dłużej ukorzeniać lub – podczas letnich upałów - będzie potrzebować intensywnego nawodnienia.

Przygotowanie podłoża pod trawnik
Istotną czynnością jest przygotowanie podłoża pod nasz trawnik. Przede wszystkim powinniśmy uporządkować teren, który przeznaczymy na murawę. Przy usuwaniu chwastów teren można opryskać preparatem chwastobójczym, co zapobiegnie odnawianiu się intruzów. Należy również przekopać glebę na głębokości około 30 cm i usunąć korzenie chwastów oraz kamienie. Górną warstwę podłoża należy wymieszać z specjalnym podłożem przeznaczonym do trawników, kompostem lub nawozami, wyrównać powierzchnię oraz ubić ziemię. Po zakończeniu tego etapu prac możemy przystąpić do układania trawnika.

Darń trawnikowa w rolkach
Gdy dostaniemy rolki trawy pamiętajmy o tym, że należy je układać jak najszybciej po odebraniu od dostawcy. Jeśli darń pozostanie zwinięta dłużej niż dwa – trzy dni, z powodu braku dostępu do światła słonecznego może zacząć żółknąć, zsychać na krawędziach a nawet gnić wewnątrz rolek. Ważna jest też technika układania trawnika. Najlepiej układać ją w tzw. cegiełkę – metoda ta pozwala uniknąć długich linii, które powstają na łączeniach rolek. Każdy element darni należy dociskać do podłoża i zadbać o to, aby ściśle przylegały do sąsiadujących elementów. Szczególną uwagę należy zwrócić na krawędzie prostokątów, które przesychają najszybciej – na obrzeżach trawnika najlepiej starannie przysypać je ziemią. Po rozłożeniu całego trawnika trzeba go dobrze zwałować i koniecznie należy podlać rozproszonym strumieniem wody.

Rozkładanie darni
Pielęgnacja trawnika po jego rozłożeniu jest bardzo ważna. W okresie pierwszych 2 – 3 tygodni murawa powinna być intensywnie podlewana. Nie można dopuścić do przesuszenia się trawy, która nie jest jeszcze dostatecznie dobrze ukorzeniona. Podlewanie szczególnie istotne jest dla trawników, które zakładane są na wiosnę, ponieważ wkrótce po rozłożeniu narażone są na wysokie temperatury. W okresie intensywnego podlewania najlepiej w ogóle po nim nie chodzić, a rozpoczęcie intensywnego użytkowania można zacząć po upływie 2 – 3 miesięcy.

Wałowanie podłoża pod trawnik
Wydawać by się mogło, że trawnik z rolki jest opcją dla leniwych. Powstaje błyskawicznie i cieszy intensywną zielenią zaraz po rozłożeniu. Wymaga jednak większych nakładów finansowych oraz większej ilości pracy, aby cały czas wyglądał pięknie. O jego ostatecznym wyglądzie decyduje jakość pielęgnacji – każdy błąd, który popełnimy w pierwszych tygodniach po jego rozłożeniu szybko odbije się na tym jak będzie się prezentować. Jeśli chcemy mieć pewność, że trawnik będzie prawidłowo wykonany i nie straci na wyglądzie zaraz po założeniu to założenie i pielęgnację trawnika (jak i całego ogrodu) warto zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się architekturą krajobrazu.


W drugiej część tekstu opiszemy jak poprawnie założyć trawnik z siewu, aby prezentował się jak zielony dywan naszego ogrodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz