piątek, 25 lipca 2014

Ogród przyjazny psom.

pies w ogrodzie
 Panuje opinia, że pies i ogród to nie jest dobre zestawienie, nie jest to do końca prawda. Projektując swój ogród można tak to zrobić, aby był on przyjazny dla twego pupila a zarazem pozwolił realizować ci twoje ogrodnicze pasje. Oto kilka podstawowych informacji jak stworzyć taki ogród.

 Po pierwsze każdy pies ma wrodzony instynkt do obrony swego terytorium, dla tego będzie biegał wzdłuż ogrodzenia pilnując i broniąc swojego podwórka. Sadząc rośliny przy ogrodzeniu należy to robić przynajmniej 60-80 cm od ogrodzenia, wybierając odporne, bujnie rosnące krzewy liściaste (np. pęcherznice, tawuły), które przesłonią, choć w części wydeptaną ścieżkę.

ogród przyjazny psom
 Kolejnym problemem są spustoszenia, jakie robią psy wśród ogrodowych kwiatów. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest sadzenie roślin w masywnych wysokich i ciężkich donicach lub budowa płotków i murków dookoła cennych egzemplarzy roślin. Innym sposobem jest wydzielenie części ogrodu, do której pies nie będzie miał dostępu. Można to zrobić tradycyjnie za pomocą płotka lub zastosować tzw. niewidzialne ogrodzenie. Zwierzak odstraszany jest ostrzegawczym sygnałem dźwiękowym.

Wygląd naszego ogrodu (w szczególności, kiedy hasa w nim pies) często psuje mocno wydeptana trawa. Aby tego uniknąć do zasiania trawnika najlepiej jest użyć sportowej mieszanki traw odpornej na deptanie. Przygotowując podłoże dobrze jest wykorzystać do tego celu sypki piasek lub drobny żwir, będzie to zniechęcało psa do kopania dołów.

ogród i pies
Jeżeli wielkość ogrodu nam na to pozwala wybudujmy dla psa kojec z wybiegiem, otoczony i przykryty wysoką siatką. Jeśli zwierzak ma w nim urzędować całą dobę wybieg powinien mieć, co najmniej 20 m2 i posiadać miejsca gdzie nasz pupil schroni się przed słońcem.

Zastosowanie się do tych kilku podstawowych zasad pozwoli cieszyć się pięknym ogrodem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz