czwartek, 17 października 2013

Jesienne sadzenie roślin cebulowych

tulipany


Rośliny cebulowe kwitnące wiosną, możemy sadzić nawet do końca października. I tak jesienią możemy posadzić tulipany, krokusy, przebiśniegi, czosnek olbrzymi, szafirki. Dobierając miejsce sadzenia roślin cebulowych, pamiętajmy że najlepiej będą one rosły w miejscach nasłonecznionych ale nie nadmiernie nagrzewających się. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie podmokłe.Dobór cebul

Kupując cebule, powinniśmy unikać okazów uszkodzonych. Zwróćmy uwagę na plamki lub przebarwienia. Nie kupujmy cebul pozbawionych łusek okrywających, zwiędniętych oraz przeschniętych. Nie wydawajmy też pieniędzy na cebule, z których wyrastają liście lub korzenie. Najlepsze będą te, które są jędrne, zdrowe, duże i bez żadnych uszkodzeń mechanicznych.
Cebule należy posadzić jak najszybciej po ich kupieniu. Większość można przechowywać na sucho, aczkolwiek niektóre gatunki będą czuły się lepiej w lekko wilgotnej korze lub torfie.

Przygotowanie podłoża

tulipany
Przed posadzeniem cebul, z gleby należy usunąć wszelkie chwasty. Możemy tego dokonać mechanicznie lub też używając środków chwastobójczych. Po tej czynności, glebę trzeba przekopać i wyrównać. Zadbajmy, by miała odczyn obojętny lub lekko zasadowy. Cebule najlepiej będą się czuły w glebie niezbyt zwięzłej, piaszczysto-gliniastej oraz zasobnej w próchnicę. Jeśli gleba, na której chcemy sadzić rośliny cebulowe jest ciężka i gliniasta, dodajmy do niej torf, rozdrobnioną korę, węgiel brunatny lub piasek. Jeśli natomiast gleba jest bardzo lekka i piaszczysta, dodajemy do niej odkwaszony torf ogrodniczy lub kompost. Po tych czynnościach, jeszcze przed posadzeniem cebul, powinniśmy przemieszać glebę z nawozem wieloskładnikowym.

Wymagania glebowe dla różnych gatunków różnią się, dlatego każdorazowo przed posadzeniem danej rośliny powinniśmy zasięgnąć informacji o jej specyficznych wymaganiach. Przykładowo, tulipany wymagają gleby żyznej, głęboko uprawionej i posiadającej odczyn obojętny. Lilie natomiast będą rosły lepiej w glebie próchniczej, przepuszczalnej i wilgotnej. Dla większości gatunków bezpieczny jest lekko kwaśny odczyn pH, oscylujący w granicach 5,5 – 6,5.

Sadzenie cebul

szafirek armeński
Głębokość sadzenia jest zależna od wielkości cebuli i z reguły powinna być równa dwóm – trzem wysokościom samej cebuli. Odstępy pomiędzy cebulami powinny natomiast wynosić około trzykrotność ich szerokości. W wybranym miejscu, po uprzednim przygotowaniu podłoża, wykopujemy szpadlem dół w którym umieszczamy cebule. Następnie przykrywamy je ziemią i lekko ją przygniatamy, by usunąć wolne przestrzenie wokół cebul. Cebule możemy dodatkowo zabezpieczyć przed nornicami i innymi gryzoniami poprzez umieszczenie ich w plastikowych lub ażurowych koszykach zakopywanych w ziemi. Po posadzeniu, przykrywamy przestrzeń torfem lub rozdrobnioną korą. Pozwoli to zabezpieczyć glebę przed utratą wilgoci, ograniczyć rozrost chwastów oraz ograniczyć przemarzanie gleby.

Ochrona cebul zimą

śnieżyczka przebiśnieg
Szczególnie groźna dla roślin jest bezśnieżna zima podczas, której gleba przemarza bardzo głęboko wskutek czego wiele roślin ginie. Dlatego późna jesienią kiedy wystąpiły już pierwsze przymrozki (najczęściej jest to pierwsza połowa listopada) przykrywamy rabaty z posadzonymi cebulami gałązkami świerkowymi. Dzięki temu podłoże nie jest narażone na przesychanie a wiosną wolniej rozmarza, co opóźnia wegetację a tym samym chroni młode rośliny przed wiosennymi przymrozkami czy wczesnowiosennymi opadami śniegu. Zbyt wczesne okrywanie roślin grozi zagnieżdżeniem się w ściółce gryzoni – które szczególnie lubią cebule np. tulipanów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz